Медиуми: Пирло нов тренер на Сампдорија

1 min read

Повеќе италијански, како и англиски медиуми објавија дека е постигнат договор за соработка меѓу Сампдорија и Андреа Пирло.

Според истите извори, поранешниот италијански репрезентативец и ѕвезда на Интер, Јувентус и Милан, ќе потпише договор на две години со клубот од Џенова.

Пирло во текот на оваа недела треба официјално да биде промовиран во нов тренер на Сампдорија која по долги години прв пат го загуби прволигашкиот статус и од следната сезона ќе игра во Серија Б.

Пирло на клупата на Сампдорија ќе седне на местото на српскиот стратег Дејан Станковиќ, кој во октомври лани беше назначен за тренер, но не успеа да обедзбеди останок и под негово водство клубот од Џенова заврши на последното место.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ковачевски во посета на Германија

Следно

На летната сцена на Кинотека во јули ќе бидат прикажани филмови од Шведска

Latest from Blog