Мбапе во наредните часови ќе потпише за Реал

1 min read

ПСЖ се договорил со Реал Мадрид за трансфер на напаѓачот Килијан Мбапе, пишува Goal.com, повикувајќи се на новинарот Родриго Фаес. Дваесет и четиригодишниот Французин во наредните часови ќе потпише долгорочен договор.

Забележано е дека Парижаните се согласиле да направат отстапки за да го капитализираат трансферот на играчот, а следното лето да не го изгубат бесплатно. Актуелниот договор на Мбапе со ПСЖ завршува во јуни 2024 година.

Претходно, угледниот инсајдер Фабрицио Романо откри дека напаѓачот повеќе нема да може да ја активира опцијата за продолжување на договорот со клубот до 2026 година, бидејќи рокот истече на 31 јули.

Мбапе е во ПСЖ од август 2017 година. Во сезоната 2022/23, тој постигна 41 гол и направи 10 асистенции на 43 натпревари за парижаните во сите натпреварувања.

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на играчот на 180 милиони евра.

ПСЖ не го однесе Мбапе на претсезонската турнеја на тимот во Јапонија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ривалот на Путин, Алексеј Навални, осуден на уште 19 години затвор

Следно

Еден загинат и повеќемина повредени во пукање во локал во центарот на Приштина

Latest from Blog