Матурантите на протест пред МОН – бараат да им се скрати материјалот за државна матура

1 min read

Дел од средношколците излегоа на протест пред Министерството за образование и наука (МОН) и побараа да им биде намален материјалот за државна матура.

Матурантите сметаат дека загубиле премногу настава за да може добро да се подготват за полагање на редовната државна матура, па побараа реакција во надлежните, а ако не се случи тоа, тогаш ќе протестираат и во следните денови.

Претседателот на сојузот на средношколци, Лука Павичевиќ кажа дека тие не се организатор на протестот, но додаде дека во следните недели ќе има Генерално собрание на кое ќе се разгледаат барањата на средношколците.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Лидерот на групата Вагнер: Ситуацијата во Бахмут е многу тешка

Следно

Тексас: Тригодишно девојче нашло дома пиштол и случајно ја убило четиригодишната сестра

Latest from Blog