Маск сепак бил на линија со Путин по почетокот на војната

1 min read

Маск доброволно во октомври му ја пренел информацијата на Колин Кол, тогаш еден од највисоките функционери на Пентагон, со кого разговарал околу тоа што украинската војска го губи Старлинк сигналот кога ќе влезе на територија окупирана од Русија.

Тогаш Кол му објаснува на Маск дека ако го изгаси интернетот тоа нема да ја изгаси и војната.

Наводно Маск размислувал за укинување на сателитскиот интернет над Украина, кој е еден од главните канали за комуникација на украинската војска, од страв дека Русија ќе го смета за поттикнувач на војната.

Откако Њујоркер објави околу разговорот на Маск и Путин, повторно се разгоре контроверзата за мировниот план што претходно го предложи Маск кој беше пофален од Кремљ, а критикуван од Зеленски.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Стефанов: ЕСМ подготвена за грејната сезона, цената на парното ќе се знае во почетокот или средината на септември

Следно

Фон дер Лајен: Се надевам дека сите партии ќе ги поддржат уставните измени, С Македонија припаѓа во ЕУ

Latest from Blog