Манчестер сити го објави рекордниот трансфер на Гвардиол

1 min read

Манчестер сити го објави трансферот на дефанзивецот на Лајпциг, Јошко Гвардиол. Договорот со 21-годишниот Хрват е на пет години. Играчот ќе игра со број 24.

Трансферот ќе ги чини „граѓаните“ 90 милиони евра, со што Гвардиол стана најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот.

Гвардиол настапува за Лајпциг од 2021 година. Хрватот на 87 натпревари за германскиот клуб има постигнато пет гола и три асистенции.

Порталот „Transfermarkt“ ја проценува вредноста на дефанзивецот на 75 милиони евра.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Еден загинат и повеќемина повредени во пукање во локал во центарот на Приштина

Следно

Гвардиол: Среќен сум, не мора повеќе да размислувам како да го сопрам Халанд

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета