Македонските футсал репрезентативци славеа над Шведска, добија поддршка од политичари и спортисти

1 min read

Македонската футсал репрезентација вечерва ја победи Шведска со 3:1 во 4. коло од Групата-10 во претквалификациите за пласман на Светското првенство во 2024.

Поддршка од трибините Македонија доби од навивачите, но и од политичари и спортисти.

На трибите за Македонија навиваа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, градоначалникот на Гази Баба, Стефковски, како и селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски.

Головите за „црвено-црните“ ги постигнаа Ранготов во 21. и во 26. минута и Леовски во 39. минута. За гостите погоди Диаз во 30. минута.

Со оваа победа Македонците ги задржаа шансите за второто место кое обезбедува бараж за главните квалификации.

На табелата во групата 10 лидер е Италија со 7 бода од три натпревари, Македонија има 4 бода од четири натпревари, Шведска е со 3 бода од три натпревари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО) Украинскиот град Маринка целосно срамнет со земја

Следно

Кога „ќе пуштиме“ нова ковид варијанта?

Latest from Blog