Луѓето оставаат цвеќе на споменикот во центарот на Москва за загинатите во Днепар

1 min read

На споменикот е поставена и фотографија на која се гледа уништената станбена зграда во Днепар

Жителите на Москва положија цвеќе на споменикот во руската престолнина по ракетниот напад врз украинскиот град Днепар, при што загинаа најмалку 40 луѓе.

„Луѓето во Москва носеа цвеќиња и играчки за загинатите во Днепар“,

објави опозицискиот интернет портал „Астра“.

На споменикот е поставена и фотографија на која се гледа уништената станбена зграда во Днепар.

Најлошиот бран руски напади од почетокот на годинава, овој викенд, повторно беше насочен кон енергетската инфраструктура на Украина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини Русите дека „кукавички молчат“ за нападите нарачани од нивните лидери од Кремљ.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ќе се слави Водици: Крстот во Кисела Вода ќе се фрла во базенот Расадник

Следно

Калифорнија: Поројните дождови се намалија, во досегашните поплави загинаа најмалку 20 лица

Latest from Blog