Лидерите од регионот денес во Анкара на инаугурацијата на претседателот на Туркије, Ердоган

1 min read

СКОПЈЕ (АА) – Во Анкара денес ќе биде спроведена церемонија за полагање заклетва на новоизбраниот претседател на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, а на свеченоста во Анкара, главниот град на Туркије, ќе присуствуваат бројни официјални лица од регионот, известува Анадолу.

На церемонијата ќе присуствува и претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, претседавачката со Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ, членови на Претседателството на БиХ, претседателот на Партијата на демократска акција, Бакир Изетбеговиќ, претседателот на ентитетот РС, Милорад Додик, претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, претседателката на Косово, Вјоса Османи.

На церемонијата ќе присуствуваат лидери од над 40 земји.

Ердоган ќе ја положи заклетвата во Големото народно собрание на Туркије во 14:00 часот по локално време (13:00 по средноевропско време), со што официјално повторно ќе ја започне својата должност.

По церемонијата на полагање заклетва, Ердоган ќе го посети Аниткабир, мавзолејот на Ататурк, а потоа ќе присуствува на церемонијата на инаугурација во Претседателската палата во Анкара.

Ердоган е победник на претседателските избори на Туркије во вториот круг, освојувајќи 52,18 % од гласовите, додека опозицискиот кандидат Кемал Киличдароглу освои 47,82 % од гласовите, покажаа конечните резултати што ги објави Врховната изборна комисија на Туркије.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Македонскиот јазик ќе се изучува на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Следно

Македонскиот јазик од следната академска година ќе се изучува на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството