Ли Кианг ќе присуствува на Самитот на Г-20 во Индија наместо претседателот

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Кинескиот премиер Ли Кианг ќе присуствува на Самитот на Г-20 во Индија оваа недела на местото на претседателот Си Џинпинг, потврдено е денес, пренесува Анадолу.

„На повик на Владата на Република Индија, премиерот на Државниот совет, Ли Кианг, ќе присуствува на 18. Самит на Г-20 што ќе се одржи во Њу Делхи, Индија, на 9 и 10 септември“, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

Индија е домаќин на состанокот на кој се очекува да учествуваат многумина светски лидери, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден, а доаѓањето на рускиот претседател Владимир Путин не е планирано.

Од вторник Ли ќе присуствува на годишниот Самит на Асоцијацијата на земјите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Индонезија, а се очекува во петок да лета од Џакарта до Њу Делхи.

Кина соопшти дека „се радува“ на Самитот на кој ќе се постигне „консензус за решавање на предизвиците во економијата и развојот, пренесување доверба на надворешниот свет и промовирање заеднички просперитет и раст“, ​​соопшти Министерството, според државниот „Глобал тајмс“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Спасовски за личните документи: Ќе нема никакви последици за граѓаните ако не се променат до февруари 2024 година

Следно

Фудбалери во Шпанија бараат да ги слушаат разговорите во ВАР собата

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета