Ли Чјианг е назначен за нов премиер на Кина

1 min read

Ли Чјианг е назначен за нов премиер на Кина на 14. Национален народен конгрес, јавува Анадолу.

Назначен од претседателот Си Ѓинпинг, Ли, поранешен лидер на огранокот на Комунистичката партија во Шангај, ги доби гласовите од 2.936 делегати.

Тројца гласаа против, додека осум делегати беа воздржани.

Ли (63) ќе го замени Ли Кечјианг, кој отслужи два мандати од 10 години.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Барселона обвинета за корупција

Следно

Герасимовски: Енергетската транзиција е иднината за која треба сите заедно да работиме

Latest from Blog