Квебек: Двајца загинати, деветмина повредени откако комбе влета во група пешаци

1 min read

Две лица загинаа, а девет се повредени кога комбе влета во пешаци во источен Квебек, соопшти канадската полиција.

Возачот на комбето е уапсен на местото на настанот, а истрагата е во тек, изјави портпаролката на локалната полиција.

Таа додаде дека се верува дека станува збор за изолиран инцидент.

Несреќата се случила околу 15 часот по локално време, во градот Амкви со околу 6.000 жители.

Канадскиот премиер Џастин Трудо упати сочувство за несреќата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кина ги отвора своите граници за странски туристи по првпат од 2020 година

Следно

ВИДЕО: Вртоглави суми за надзорот над „Бехтел и Енка“ – 300 илјади евра по преговарач, 20 илјади евра месечно за надзорен инженер

Latest from Blog