Ковачевски: Случајот со онкологија да не се политизира, протестот е добродојден за да врши притисок врз институциите

1 min read

рекламаВечерва во 18 часот на социјалните мрежи е најавен мирен протест пред Владата по случувањата на клиниката за онкологија и грозните информации кои пристигнуваат во врска со истрагата од обвинителството и од МВР.

Димитар Ковачевски коментираше дека го разбира протестот и дека е добродојден за да направи притисок врз институциите.

реклама

„Јас го разбирам протестот на граѓаните и нивната загриженост и нивниот бес. Правото на протест во вакви случаи е добродојдено затоа што врши притисок врз институциите да ја завршат работата. Да не се политизира случајот, станува збор за истражни дејствија и нема да има пардон за никого, очекувам професионална, брза истрага која ќе идентификува поединци кои се огрешиле пред закон и пред етичките принципи на докторската фела. Раковоството на клиниката за онкологија целосно соработува со службите на МВР“, рече Ковачевски.

рекламаПретходно

Фудбалери во Шпанија бараат да ги слушаат разговорите во ВАР собата

Следно

ФРАНЦУСКИОТ АКТЕР МАТЈЕ КАСОВИЦ ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО МОТОЦИКЛИСТИЧКА НЕСРЕЌА

Latest from Blog