Кина: Поради тајфунот Доксури издадена највисока тревога

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Локалните власти во Пекинг и неколку други провинции на северот на Кина објавија највисока тревога бидејќи тајфунот Доксури донесе обилни врнежи во земјата, јавува Анадолу.

Повеќе од 20.000 луѓе се евакуирани поради постојаните врнежи од дожд во последните три дена за време на тајфунот Доксури во Северна Кина, објавија државните медиуми.

Ова е петти тајфун што ја погоди Кина оваа година, а десетици илјади луѓе се евакуирани на побезбедни места. Пекинг и неговите околни региони, вклучително и Тијанџин и провинцијата Хебеи, беа најтешко погодени од тајфунот.

Националниот метеоролошки центар синоќа го обнови црвеното предупредување за обилни дождови на северот од земјата.

Ова е вторпат да се издава црвен аларм откако беше воспоставен механизмот за предупредување воспоставен во 2010 година.

Пекиншкиот „Глобал тајмс“ објави дека 18 провинции издале предупредувања за обилни дождови од вчера наутро.

Се очекува околу 130 милиони жители низ целата земја да бидат погодени од тајфунот и невремето.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Удари за кои голманите немаа одговор: Топ 10 проектили на сезоната во Примера (ВИДЕО)

Следно

Мбапе утре ако се разбуди како фудбалер на ПСЖ ќе биде побогат за 40 милиони евра

Latest from Blog