Кина: Од експлозија во челичарница загинаа четворица работници

1 min read

ПЕКИНГ (АА) – Четворица работници загинаа од експлозија во фабрика за челик во кинескиот град Јинкоу, во провинцијата Љаонинг, пренесува Анадолу.

Локалната управа за вонредни ситуации информираше дека во една од печките за топење во фабриката за железо и челик Јингкоу ова утро се случила експлозија.

Во експлозијата животот го загубија четворица работници, а пет се повредени.

Истрагата за несреќата е во тек, а експертите ја разгледуваат можноста од дефект на хардверот.

Несреќи со смртоносни последици повремено се случуваат во производствените и магацинските објекти во Кина поради застарената инфраструктура и неадекватните мерки за заштита при работа.

Во јануари во градот Панџин, во провинцијата Љаонинг, загинаа пет работници од експлозија во фабрика за производство на индустриски хемикалии.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турските пилоти дел од НАТО-вежбата „Воздушен бранител 2023“ добија пофалби од сојузниците

Следно

Жариште на африканска чума кај свињи на фарма во Бијелина

Latest from Blog