Кина: Најмалку 19 загинати при уривање на дел од планина во провинцијата Сечуан

1 min read

ПЕКИНГ (АА) – 19 лица загинаа вчера при уривање на дел од планина во југозападната кинеска провинција Сечуан, а работниците во блискиот рудник се евакуирани на безбедно место, пренесува Анадолу.

Катастрофата се случи во планинска рурална област во округот Лешан, во провинцијата Сечуан, каде што непрекинато врне со недели.

Повеќе од 180 луѓе беа мобилизирани да помогнат во пронаоѓањето на затрупаните под урнатините во операцијата што заврши во неделата попладне.

Сите жртви биле работници на рударската компанија „Џинкаијуан“, наведува државната телевизија ЦЦТВ.

Југозападна Кина е подложна на свлечишта, особено во областите каде што се случиле големи свлечишта поради земјоделството, уништувањето на шумите или инженерските проекти.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Украинците споделуваат видео: „Војската ве моли за молк“

Следно

(ВИДЕО) Инцидент во Тајванскиот теснец: Кинески брод му го попречи патот на американски разурнувач

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета