КФОР ја започнува рутинската воена вежба во Западно Косово

1 min read

ПРИШТИНА (АА) – Мисијата на КФОР предводена од НАТО ќе спроведе рутинска воена вежба во западниот дел на Косово од 5 до 7 септември 2023 година, пренесува Анадолу.

Активноста за обука ќе ја спроведува Регионалната команда-Мултинационални контингенти Запад и ќе биде фокусирана на процедурите за оперативна подготвеност и подготовка на единиците. Во овој период војници и возила на КФОР ќе бидат стационирани во околината на Крушево и манастирот Дечани, соопшти КФОР.

Активностите за обука ќе опфаќаат и дневни и ноќни движења низ земјата. Ќе има и колони од воени возила составени од тешка инженерска опрема што ќе патуваат и по примарните и по споредните патишта во областа.

КФОР ги спроведува овие рутински вежби за цели на проба и обука за да обезбеди навремен и безбеден одговор секогаш кога е потребно. КФОР се стреми да обезбеди минимално влијание врз цивилното население во секое време за време на вежбата и бара соработка со локалните заедници за време на оваа активност.

КФОР продолжува да го спроведува својот мандат врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година за да обезбеди безбедна и мирна средина и слобода на движење, за доброто на сите заедници што живеат во Косово.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Претходно

Ковачевски: Нема пардон за никого во случајот „Онкологија“, ако сакаат нека бидат членови и на свети СДСМ, света ВМРО и света ДУИ

Следно

Средба Ердоган – Путин во Сочи

Latest from Blog