Ќе биде ли поставен споменикот на Ќосето во Горно Лисиче?

1 min read

Вчера на Советот на Општина Аеродром била доставена иницијатива за поставување на споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето во паркот во Горно Лисиче и истата била изгласана со 22 гласа „за“ и шест гласа „против“.

Иницијативата ќе биде поднесена до Собранието на Република Македонија, која треба да го даде последниот збор.

Споменикот на Ќосето претходно беше поставен пред судовите во 2014 година, а потоа отстранет по доаѓањето на поранешниот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов.

Претходно, градоначалничката Данела Арсовска се обиде да го врати споменикот на старата локација, но нејзиното барање било одбиено од Општина Центар.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Жестоки борби на подрачјето на Бахмут: Украинските војници порачаа дека ќе се борат докрај

Следно

Во Бугарија уапсен малолетник за десетици дојави за бомби во училишта

Latest from Blog