Катарскиот министер за енергетика: „Само топла зима може да ја спаси Европа“

1 min read

ДОХА (АА) – Оценувајќи ги неодамнешните случувања на енергетскиот пазар во текот на Катарскиот економски форум, катарскиот министер за енергетика рече дека „единственото нешто што ќе ги спаси човештвото и Европа оваа година е топлата зима“, јавува Анадолу.

„Ако економијата почне да се раздвижува во 2024 година, а имате вообичаена зима, мислам дека најлошото допрва доаѓа“, рече Саад Шерида ал-Каби за време на форумот во главниот град Доха.

Тој истакна дека обновливите извори на енергија се само за генерирање на електрична енергија и дека тоа не ги решава проблемите и дека на земјите им е потребна соодветна мешавина од енергетски производи.

Од почетокот на руско-украинската војна минатата година во февруари, цените на енергијата, особено на природниот гас, значително се зголемија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Медиуми излезени од реалноста

Следно

Владата на Борисов и Петков со ротирачки премиер се очекува да има 20 члена: Кој е тандемот Денков-Габриел што ќе ја предводи

Latest from Blog