Какво време нé очекува за трите продолжени викенди кои следат?

1 min read

Овој месец има два продолжени викенди, a првиот викенд од мај кога се празнува државниот празник „Денот на трудот“ e државен празник, односно продолжен викенд. Патувањето надвор од градот на живеење и планирањето на продолжен одмор најчесто зависи од временската прогноза. За жал, метеоролозите немаат убави вести.

Велигденскиот викенд ќе донесе пораст на температурите, кога утринската ќе искачи до 8 степени, а дневната ќе достигне до 20 степени. Времето во четврток и петок ќе биде облачно и стабилно, додека во недела и понеделник ќе биде променливо со дожд.

Неделата после Велигден ќе биде врнежлива, а времето за следниот продолжен викенд ќе биде нестабилно проследено со дожд.

Последните денови од месецот, пред празникот „1 мај“ ќе бидат сончево и времето ќе биде стабилно. Температурите и понатаму ќе бидат во пораст. Но, првиот продолжен викенд во мај според метеоролозите ќе биде врнежлив со нестабилно време проследено со дожд.

Првата половина од мај ќе донесе сончево и стабилно време. Дестабилизација на времето се очекува кон средината на месецот кога температурите ќе се искачат и до 30 степен.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Израелците ги продолжуваат протестите против планот за реформи во судството

Следно

(ВИДЕО) Се урна зграда во Марсеј по силна експлозија, најмалку пет лица се повредени

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета