Јермак: Ќе бидат сменети функционерите кои ги избегнуваат воените должности

1 min read

Функционерите на украинската Влада кои ги избегнуваат своите должности за време на војната брзо ќе бидат сменети, изјави, шефот на кабинетот на украинскиот претседателот Андриј Јермак.

– Секој треба да го разбере своето ниво на одговорност кон државата и нацијата за време на војната. Кој и да заборави на тоа, реакцијата ќе биде брза. Ова ќе му се случи на секој кој ќе си дозволи да ги заборави (своите должности), без оглед на титулите и функциите, напиша Јермак на Твитер.

Повеќе од десет функционери беа разрешени оваа недела по серијата скандали и обвинувања за корупција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Стојаноска: Односите со Бугарија се повеќе се вжештуваат, а институциите, министрите и премиерот не кажуваат што би презеле

Следно

ФОТО: Несекојдневна глетка на Осоговски планини

Latest from Blog