Јапонската ракета експлодира за време на пробното истрелување

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Ракета експлодираше за време на пробното истрелување во Јапонија, соопшти Националната вселенска агенција, пренесува Анадолу.

Јапонската агенција за истражување на воздухопловството објави во соопштение дека ракетниот мотор „Епсилон С“ експлодирал во Центарот за тестирање Ноширо во планинската северна префектура Акита.

Никој не е повреден за време на инцидентот, се додава во соопштението.

Ракетниот мотор бил подложен на тестирање во втора фаза, но експлодирал само околу една минута по почетокот на тестирањето.

Јапонија во 2013 година првпат лансираше ракета од серијата „Епсилон“, а подоцна спроведе пет успешни лансирања на нејзините различни модели.

Сепак, минатата година на ракетата „Епсилон-6“ ѝ беше наредено да се самоуништи откако „отстапи од предвидената траекторија“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

САД ја одобрија првата пилула за контрацепција без рецепт

Следно

(ВИДЕО) По тепачката во косовското собрание, пратеничка парадираше како во боксерски ринг

Latest from Blog