Јапонија со итна помош за Украина во вредност од 5,5 милијарди долари

1 min read

ТОКИО (АА) – Јапонската Владата соопшти дека одобрила нов пакет со финансиска помош во вредност од 5,5 милијарди долари за Украина, каде продолжуваат нападите на Русија, јавува Анадолу.

Владата на Фумио Кишида има за цел зголемување на помошта за Украина пред 24 февруари, првата годишнина од почетокот на руските напади.

Јапонскиот премиер Кишида на еден симпозиум во Токио соопшти дека на Украина ќе и се обезбеди финансиска помош во вредост од 5,5 милијарди долари.

Според јапонската официјална новинска агенција „Кјодо“, оваа финансиска помош ќе се користи за поправка на инфраструктурата на Украина.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Водечката македонска компанија од одбранбената индустрија АТС Груп помеѓу најголемите изложувачи на “ИДЕХ 2023” во Абу Даби

Следно

Путин: Тие ја започнаа војната, а ние употребивме сила за да ја запреме, Русија сака да го реши конфликтот во Украина по мирен пат

Latest from Blog