ИЗДАДЕНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЦУНАМИ – силен земјотрес од 7 степени во оваа земја пред само неколку минути

1 min read

На пацифичкиот архипелаг Вануату денеска е регистриран земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала, а издадено е и предупредување за појава на цунами.

Епицентарот на земјотресот бил на 23 километри од пристаништето Олри на длабочина од 27 километри, соопшти Американскиот геолошки институт.

Пацифичкиот центар за предупредување издаде предупредување за цунами на бреговите на оддалеченост од 300 километри од епицентарот.

За сега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

На Вануату, кој е подложен на природни катастрофи, со активни вулкани и редовни циклони и земјотреси, живеат околу 280.000 луѓе. Архипелагот се наоѓа на пацифичкиот огнен прстен, каде се вообичаени земјотресите и вулканите се вообичаени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Триесетдневен притвор за мажот кој е осомничен за нападот на српските момчиња во Косово

Следно

ЕВЕ КОИ АЛБАНСКИ ПАРТИИ ЌЕ ОДАТ НА СРЕДБАТА СО РАМА ВО ТИРАНА!

Latest from Blog