Интер постави рекорд во Купот на Италија

1 min read

Интер синоќа на „Олимпискиот стадион“ во Рим ја победи Фиорентина со 2:1 и го освои Купот на Италија.

Двата гола за „неро-азурите“ ги постигна Лаутаро Мартинез (29. и 37. минута). Фиорентина поведе во 3. минута со голот на Николас Гонзалес.

Тимот од Милано го освои овој турнир по 6. пат во 21 век, што е рекорд. Лацио има пет трофеи од Копа Италија во овој век.

Вкупно, Интер во историјата го освоил националниот куп девет пати. Повеќе трофеи има само Јувентус – 14.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Македонското движење (МДС) од Албанија со остра реакција: На бугарските шарлатани да им се забрани влез во државата – општината, македонската партија и самата држава да го заштитат македонското население!

Следно

ДЕНЕС СЕКОЈ Е ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ СО „ГУГЛ“, ВЕЛИ БЛАГОЈ ВЕСЕЛИНОВ ПРЕД УТРЕШНАТА ПРЕМИЕРА НА „ИВАНОВ“ ВО МНТ

Latest from Blog