Индонезија: Активистите за заштита на животната средина бараат забрана на пластиката за еднократна употреба

1 min read

ЏАКАРТА (АА) – Активисти за заштита на животната средина се собраа на улицата „Џалан Џендерал Судирман“ во Џакарта, главниот град на Индонезија, организирајќи марш под мотото „Отфрлете ја пластиката за еднократна употреба“, известува Анадолу.

Освен што ги повикаа луѓето да ја намалат употребата на пластика во секојдневниот живот, активистите организираа марш со барање од Владата да го забрани користењето на пластиката за еднократна употреба и да ја поттикне практиката за повторна употреба како одржливо решение.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Шпанска вечер на „Охридско лето“ со Камерниот ансамбл „Ла Спања“

Следно

Сите министри на ДУИ поднесоа оставки до Ковачевски, бараат да се изгласаат уставните измени

Latest from Blog