Илјадници Израелци протестираа против Владата на Нетанјаху, бараат размена на заробеници со Хамас

1 min read

КУДС (ЕРУСАЛИМ) (АА) – Десетици илјади Израелци се собраа на улиците во близина на израелскиот Парламент во Ерусалим доцна синоќа за да протестираат против Владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху и да побараат предвремени избори и размена на заробеници со Хамас, јавува Анадолу.

Демонстрантите ги исполнија околните улици носејќи израелски знамиња и фотографии од израелски заробеници држени во Газа. На некои транспаренти Нетанјаху беше пречкртан со црвено „Х“ и текст „Злобен демон“ на хебрејски и англиски јазик.

Демонстрантите извикуваа слогани како „Соборете ја измамничката Влада“, „Избори сега“, „Предавници“ и „Срам“, според мониторингот на Анадолу на израелските медиуми што го пренесуваа протестот во живо.

Синоќешните демонстрации беа дел од активностите „Недела на отпор“ организирани од „Браќата на оружјето“, група на поранешни израелски војници.

Протестите започнаа претходната сабота и планирано е да продолжат до четврток.

Тие се организираат во услови на политички тензии во Израел и повици за постигнување договор за размена на заробеници со Хамас, палестинска група што го контролира Појасот Газа.

Непочитувајќи ја Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа од нападот на Хамас на 7 октомври 2023 година.

Според локалните здравствени власти, оттогаш во Газа се загинати повеќе од 37.300 Палестинци, повеќето жени и деца, а над 85.000 се повредени.

Во текот на осум месеци од почетокот на израелската војна, огромни делови од Газа се во урнатини, а постои блокада за храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна пресуда му наложи веднаш да ја прекине својата операција во јужниот град Рафа, каде што над еден милион Палестинци побараа засолниште од војната пред да започне копнената офанзива врз градот на 6 мај.



На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Лидерите на ЕУ не се договорија за челниците на институциите на Унијата

Следно

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Latest from Blog