Холандија и Шведска изборија четвртфинале на женскиот фудбалски Мундијал

1 min read

Репрезентациите на Шведска и на Холандија се пласираа во четвртфиналето на Светското фудбалско првенство за фудбалерки што се одржува во Нов Зеланд и Австралија.

Ова е епилогот по денешните два осминафинални натпревара.

Најпрво во Сиднеј, Холандија ја совлада репрезентацијата на Јужна Африка со 2:0, а потоа Шведска на пенали ја елиминира селекцијата на САД која беше бранител на трофејот.

Во четвртфиналето противник на Швеѓанките ќе биде Јапонија, додека Холанѓанките ќе се соочат со репрезентативките на Шпанија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Нејмар на Инстаграм не е веќе играч на ПСЖ

Следно

Најмалку 30 загинати во Пакистан, откако патнички воз излета од шините

Latest from Blog