Хил: Србија ја прифати европската иднина и јасен план како да стигне таму

1 min read

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Србија, Кристофер Хил, денеска изјави дека Србија ја прифатила својата европска иднина и јасен план како да стигне до неа.

Како што напиша амбасадорот Хил на Твитер, таа одлука бара мудрост, интегритет и храброст. Хил рече дека има уште многу работа да се заврши и дека САД ќе бидат со Србија на секој чекор.

– Најважниот резултат од разговорите во Охрид: Србија ја прифати својата европска иднина и јасен план како да стигне таму – одлука која бара мудрост, интегритет и храброст. Има уште многу работа, а Соединетите Американски Држави ќе бидат со вас на секој чекор – напиша американскиот амбасадор во Србија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вархеји: Посветеноста за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е храбар чекор кон ЕУ

Следно

Навивачите на Динамо Загреб со посебна кореографија во чест на Адеми (ФОТО)

Latest from Blog