Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода, локализиран пожарот кај Пиперево

1 min read

рекламаОдделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од ЦУК за гасење на пожар кај селото Пиперево, го упати хеликоптерот Бел-212 и во координирано постапување со пожарникарите од Територијалната противпожарна единица, пожарот е локализиран.

Хеликоптерот Бел-212 врз пожарот исфрли над 20 тони вода, наведуваат од МВР.

реклама

Од ЦУК, во меѓувреме, информираат дека двата пожари – во атарот на село Пиперево, Штипско и во Зелениково, се значително намалени, но се уште активни.

-Поради пониските температури и росата очекуваме во текот на ноќта значително да се намали горењето. Утре рано наутро во зависност од состојбата ќе донесеме одлука на кој начин ќе се продолжи нивното гаснење, наведуваат од ЦУК. 

реклама

рекламаПретходно

ПОЧИНА СЦЕНОГРАФОТ И АРХИТЕКТ КРСТЕ С. ЏИДРОВ-ЏИБИ

Следно

Проблемот не е во новата концепција за основно образование, туку во реализацијата – вели професорот Барбареев

Latest from Blog