Хакирана веб-страницата на француското Национално собрание

1 min read

Веб-страницата на француското Национално собрание од утрово е блокирана како резултат на кибер напад за кој одговорноста ја презеде проруската група „НоНејм“ (NoName).

Според експертите од групата „Талес“ хакерите ја нападнале веб-страницата на Долниот дом на францускиот Парламент поради поддршката на Франција за Украина.

Хакерите на Телеграм објавија дека нивната акција е одмаздничка мерка поради поддршката на Франција за Украина, изјави техничкиот директор за кибер заштита во Талес, Иван Фонтаренски.

„Талес“ е група создадена во 1998 година со седиште во Париз. Работи онлајн и е специјализиран за авијација, одбрана, безбедност и копнен транспорт.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дојави за бомби во десетици училишта во Бугарија

Следно

„УШТЕ ЕДНА УСПЕШНО ЗАВРШЕНА МИСИЈА“ – Груби се пофали на Фејсбук, полицијата стана двојазична! (ФОТО)

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета