Гвардиола: Титулата е во наши раце

1 min read

Манчестер Сити ги освои трите бода во дерби пресметката со Арсенал (4-1) и со тоа се доведе во одлична позиција пред самата завршница во трката за титулата во Премиер лигата.

Сити и понатаму заостанува во однос на „топчиите“, има минус два во однос на лидерот, ама притоа има асови во раката, два натпревари помалку што значи дека се е во нивни раце, поточно се зависи од нив во овој момент.

– Одигравме добар натпревар од првата до последната минута. Уживаме да играме на домашен терен пред нашите фанови. Ни останаа седум натпревари до крајот. Сега се е во наши раце и не можеме да го изгубиме вашиот фокус. Реалноста е дека Арсенал сè уште е пред Сити, а од нашите следни три натпревари ќе зависи како ќе влеземе во финишот на сезоната. Кога ќе дојдете во ситуацијата да сè зависи од вас, тогаш мора тоа да го користите, – истакна Пеп Гвардиола.

– Овој натпревар не беше одлучувачки, но беше важен, не можеме тоа да го негираме. Сепак понатаму се сме два бода во минус. Треба да продолжиме на овој начин, не смееме да ја изгубиме концентрацијата. Мораме да се одмориме и да се подготвиме за Фулам, – подаде предводникот на составот од „Итихад“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Доделени 144 субвенции за велосипеди и електрични тротинети во Центар

Следно

ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ 2023 ЗА АНИМАТОРКАТА ТОНКИЦА МИТРОВСКА И ФИЛМСКИОТ КОМПОЗИТОР ЉУПЧО КОНСТАНТИНОВ

Latest from Blog