Гутереш: „Војната на Русија против Украина предизвика масовно кршење на човековите права“

1 min read

ЖЕНЕВА (АА) – Војната на Русија против Украина предизвика опсежно кршење на човековите права, изјави генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, на отворањето на 52-та седница на Советот за човекови права на ОН, јавува Анадолу.

„Руската инвазија на Украина ги предизвика најмасовните прекршувања на човековите права што ги доживуваме денес – предизвика масовна смрт, разорување и раселување. Нападите врз цивилите и цивилната инфраструктура предизвикаа многу жртви и страшно страдање“, истакна Антонио Гутереш.

Седницата на Советот за човекови права ќе трае од 27 февруари до 31 март, а на дневен ред е Украина.

Гутереш нагласи дека Канцеларијата на високиот комесар за човекови права документирала десетици случаи на сексуално насилство врз мажи, жени и девојки во конфликтот.

„Исто така документирани се и сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право и законот за човекови права против воени затвореници и стотици случаи на исчезнувања и произволно притворање на цивили“, рече шефот на ОН.

Тој истакна дека, за жал, Универзалната декларација за човекови права, усвоена пред 75 години, која се претпоставува дека е „наш заеднички план“, премногу често се злоупотребува, а додека се одбележваше 75-годишнината, Универзалната декларација е на удар на сите страни.

Гутереш нагласи дека Декларацијата се искористува за политичка корист и дека некои влади ја отфрлаат, додека други ја користат како топка за рушење.

Без да именува ниту една земја, Гутереш рече дека денешното „јавно непочитување и приватен презир“ кон човековите права е повик за будење.

„Мораме да ја ревитализираме Универзалната декларација и да обезбедиме нејзино целосно спроведување за да се соочиме со новите предизвици денес и утре. Човековите права не се луксуз што може да се остави додека не најдеме решение за другите светски проблеми“, рече Гутереш, истакнувајќи дека тие се решение за многу други светски проблеми.

„Од климатската вонредна состојба до злоупотребата на технологијата, одговорите на денешните кризи се наоѓаат во човековите права“, додаде тој.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Едно лице загина, 69 се повредени во новиот земјотрес што ја погоди Малатија

Следно

Ќе дочекаме ли милениците да ги возиме со ЈСП во главниот град?

Latest from Blog