Гутереш вели дека глобалното владеење е заглавено во времето, бара реформи пред Генералното собрание

1 min read

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ (АА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денес ги повика светските лидери да ги реформираат мултилатералните институции, вклучително и Советот за безбедност и меѓународната финансиска архитектура врз основа на актуелната економска и политичка реалност додека Генералното собрание ја отвори својата 78-ма сесија, јавува Анадолу.

„Глобалното владеење е заглавено во времето. Не гледајте подалеку од Советот за безбедност на Обединетите нации и системот на Бретон Вудс. Тие ја одразуваат политичката и економската реалност од 1945 година“, рече Гутереш на најголемиот дипломатски собир во светот во седиштето на ОН во Њујорк.

„Светот се промени. Нашите институции не. Не можеме ефикасно да се справиме со проблемите какви што се ако институциите не го рефлектираат светот таков каков што е“, рече тој.

Тој предупреди дека светот е сѐ поблиску до „Голема фрактура“ во економските и финансиските системи и дека трговските односи со геополитичките тензии се зголемуваат.

„Алтернативата на реформите е дополнителна фрагментација. Реформа или прекин“, рече тој.

Осврнувајќи се на проблемите со кои се соочува светот, од климатските промени до војни, нуклеарни закани, природни катастрофи, нееднаквости и глад, тој рече: „Ако не ги храниме гладните, храниме конфликти.“

„И покрај нашата долга листа на глобални предизвици, истиот дух на решителност може да нѐ води напред. Да бидеме решени да ги лечиме поделбите и да создадеме мир“, додаде тој.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Ивановска: КЗ – лоша порака до граѓаните – Павле Трајанов поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста

Следно

Протест на вработените во судска администрација, поддршка добија од претседателот на Судскиот совет

Latest from Blog