Груби го осуди синоќешното убиство и ги охрабри институциите поскоро да ги откријат сторителите

1 min read

Првиот вицепремиер во Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби го осуди синоќешното двојно убиство на Кале и ги охрабри институциите интензивно да делуваат за што поскоро да ги откријат сторителите.

Тој вечерва во телевизиско гостување рече дека нема повеќе информации во врска со немилиот настан од оние што се соопштени во јавноста.

Според Груби, иако на социјалните мрежи осамнаа фотографии на еден од двајцата починати во престрелката со Талат Џафери, никој од функционерите на ДУИ нема никаква врска со убиениот.

-Не ги знам ниту жртвите, не ги познавам, ниту некогаш сум се сретнал со нив. Жалам за тоа што се случи, се слушнав со министерот Спасовски синоќа неколку пати. Навистина е страшно тоа што се случи, апсоултно е неприфатливо и најостро ги осудувам ваквите криминалните дела. Истрагата ќе покаже кој стои зад ова, ги охрабрувам МВР и Јавното обвинителство што е можно поскоро да ги најдат сторителите. Со дрога, дилерство и криминал апсолутно немам допирна точка. Сакам институциите да делуваат, да го истражат случајот што поскоро, истакна Груби во гостувањето на Телевизија 24.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЗАБОРАВЕТЕ НА ЈАКНИТЕ – во следните денови температури кои ќе ви го сменат расположението, особено подгответе се за во сабота!

Следно

Артан Груби ем вели дека нема ништо со тендерот за надзорот за „Бехтел и Енка“, ем ги знае сите детали

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството