Госпоѓа министерка: Бисера во препознатлив стајлинг во Белград

1 min read

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во рамки на посетата на Белград имаше работна средба со потпретседателката на Владата на Република Србија и министерка за култура Маја Гојковиќ. Теми на разговор на средбата беа активностите поврзани со темелните вредности дефинирани во иницијативата Отворен Балкан.

На средбата, како што соопштија од Министерството за култура, беа истакнaти досегашните позитвни заеднички активности на театрите и на националните оперски и балетски куќи на двете земји, а се зборуваше и за големиот настан планиран за ова лето, за афирмација на културата во рамките на Отворен Балкан, во Европа.

-Трите земји од Отворен Балкан сме соединети во голема изложба која ќе биде отворена летово во Париз, во српскиот културен центар. Овој проект е ново искуство за нашата основна соработка која има цел да помогне во мобилноста на културата и уметноста, во отворањето заеднички фондови, во размената на информации и искуства, да внесе иновативност и да ги обединиме нашите потенцијали. Со заеднички проекти ги зацврстуваме сопствените капацитети и градиме мостови на соработка во регионот. Оваа изложба во Париз е голем предизвик за сите, зашто ќе ги претстави културите на трите земји поеднечно, но ќе ја претстави балканската уметност и како целина, што ќе предизвика многу посилен ефект во европската заедница, ќе ја афирмира нашата сплотеност, заедништво, нашата заедничка визија и вредности кои ги споделуваме како балкански, но и европски земји, изјави Костадиновска-Стојчевска.

На средбата министерките за култура разговараа и за конкретните активности кои следат пред официјалното отворање на културно-информативниот центар на Македонија во Белград.

-Од огромна помош се нашите културно-информативни центри – нашиот центар во Тирана навистина покажува одлични резултати во промоцијата на македонската и балканската култура во Албанија – очекувам наскоро да се радуваме и на новоотворен македонски културен центар во Белград, потенцираше Костадиновска-Стојчевска.

Гојковиќ и Костадиновска-Стојчевска разговараа за конкретните активности по успехот на гостувањата на белградската „Жизел“ во Скопје, и на  „Севилскиот берберин“ од НОБ во Белград, најавеното гостување на балетот „Госпоѓиците од Авињон“, македонско издание на реномираниот музички фестивал ЕГЗИТ кое се одржа во Струмица и за кое годинава се подготвува второ издание.

-Верувам дека по овој пример ќе развиеме соработки и на полето на филмот, на полето на театарот, и на полето на фестивалите – нашиот Балкан има и артисти, и продукции, и традиција, и дух и пасија да извезува уметност. Преку уметноста и културата со ваквите иницијативи веќе сме докажале дека Балканот е Европа, рече Костадиновска-Стојчевска по работната средба со Маја Гојковиќ.

Основата на соработката во областа на културата меѓу Македонија, Србија и Албанија беше поставена на Самитот на Отворен Балкан во Охрид, во мај минатата година кога министерките за култура на трите држави потпишаа меморандум за соработка

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

За исчезнатата подморница се водел судски спор поради сомневање за нејзината недоволна безбедност

Следно

Македонско традиционално јадење и народна носија од Мала Преспа претставени на настан во Тирана

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета