Гоце Ристовски добитник на меѓународна награда за драмски автор

1 min read

Писателот Гоце Ристовски е добитник на меѓународна награда за драмски автор што ја доделува Меѓународниот театарски фестивал што се одржува во Анадолија, Турција.

Жирито ги вреднуваше домашните и странските театарски движења и одлучи да бидат наградени театарски луѓе кои ја збогатиле со својот придонес театарската уметност во периодот 2022-2023 година. Во областа на драмската литература жирито високо го оцени придонесот на Гоце Ристовски во драмската литература преку неговите драми, вреднувајќи ги високо и со задоволство му ја додели „Меѓународна награда за драмаски автор, се вели во образложението.

Наградите, како што се посочува, ќе бидат врачени на свеченост што ќе се одржи на 24 април.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Временска прогноза за следните денови – еве што не очекува на само неколку дена пред започнување на пролетта (ФОТО)

Следно

Ковачевски: Вистината не смее да подлежи на ревизионизам зашто тоа е рецепт за повторување на ужасите од холокаустот

Latest from Blog