Ѓукановиќ: Вонредни парламентарни избори на 11-ти јуни

1 min read

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, распиша вонредни парламентарни избори на 11 јуни.

Тој на прес-конференцијата посочи дека сите во Црна Гора се свесни за длабоката политичка и институционална криза, која е предизвикана пред се од неодговорноста и правниот авантуризам на актуелното парламентарно мнозинство, подготвено преку неуставно дејствување да ги оствари своите политички цели.

„Како претседател на сите граѓани, истрајно се држев до Уставот, многу внимателно водејќи сметка со вршење на своите надлежности да не придонесам за споменатата политичка и институционална криза“, рече Ѓукановиќ. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Преспанското јаболко доби заштитена географска ознака со која се потврдува неговата автентичност

Следно

Ердоган со официјална церемонија го пречека финскиот претседател Нинисто

Latest from Blog