Ѓукановиќ го призна поразот, Црна Гора има нов претседател

1 min read

Мило Ѓукановиќ го призна поразот во вториот круг на претседателските избори во Црна Гора и му честиташе на својот противкандидат Јаков Милатовиќ.

„Го прифаќам ваквиот суд на демократската јавност на Црна Гора. Ѝ посакувам сè најдобро на Црна Гора, сакам новиот претседател да биде достоен на довербата што ја доби“, изјави Ѓукановиќ во својот изборен штаб.

Според последните податоци на Центарот за демократска транзиција, 37-годишниот Милатовиќ освои 58,9%, а Ѓукановиќ 41,1% гласови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) „Готов е“ – се скандира на улиците на Подгорица откако Милатовиќ го испрати Ѓукановиќ во политичка пензија

Следно

Реакции од Бугарија: Молк од главните актери вечерва по пат-позицијата што ја донесоа изборите

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета