Германија загрижена за радикалниот курс на десничарската партија АфД

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Германската националистичка партија Алтернатива за Германија (АфД) го зајакнува својот крајно десничарски курс, предупреди денес разузнавачката агенција на земјата, пренесува Анадолу.

Томас Халденванг, шеф на Федералната канцеларија за заштита на уставот (ВФВ), за медиумите изјави дека последниот собир на партијата АфД, на кој делегатите избираа контроверзни кандидати за изборите за Европскиот парламент следната година, е загрижувачки развој.

„Ова уште еднаш ја докажува нашата оцена дека во партијата има силни антиуставни струи чие влијание продолжува да расте“, изјави Халденванг за германската новинска агенција ДПА.

Тој додаде дека комплетната листа на кандидати и програмата на партијата за изборите за Европскиот парламент сѐ уште не се финализирани.

„Сепак, веќе е јасно дека луѓето што привлекуваа внимание во минатото со позиции што се некомпатибилни со нашиот слободен, демократски уставен поредок, ќе бидат дел од групата АфД во претстојниот Европски парламент“, рече Халденванг.

Десничарскиот политичар Максимилијан Крах беше избран за главен кандидат на АфД на европските избори во 2024 година во саботата, добивајќи ја поддршката од повеќе од 65 партиски делегати.

Тој беше близок сојузник на Бјорн Хоке, водечка фигура во екстремистичкото крило на АфД, кој беше ставен под надзор од домашната разузнавачка агенција во 2019 година поради неговите антидемократски тенденции.

Според анкетите, антиимигрантската АфД моментно ужива поддршка од 20 отсто од електоратот, пред Социјалдемократската партија на канцеларот Олаф Шолц (18 отсто) и нивните коалициски партнери Зелените (16 отсто) и либералните Слободни демократи (шест отсто).На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Галатасарај му понуди четиригодишен договори на Паредес

Следно

Баерн ја зголеми понудата: Кејн на чекор од преселба во Минхен

Latest from Blog