Германија нема потрошено ни едно евро од ветените 100 милијарди за одбрана

1 min read

На 27 февруари минатата година, Шулц доби стоечки овации кога во парламентот вети дека Германија конечно ќе го исполни таргетот за одделување на 2% од БДП-то за НАТО, и плус одвојување на 100 милијарди евра за специјален фонд за армијата.

Нешто повеќе од една година подоцна претседателката на парламентарната комисија за германските вооружени сили, Ева Хугл изјави:

„За жал морам да забележам дека во 2022, ниту едно евро или цент од овој специјален фонд е потрошен.“

Претставувајќи им го годишниот извештај на германските пратеници, Хугл порачала дека германските вооружени сили имаат „премногу малку од сè – дури и помалку отколку на 24 февруари 2022.“

Таа дополнила и дека германските касарни се во „жална состојба“, а некои немаат ни „функционални тоалети, чисти тушеви… спортски терени под затворено, кујни, депоа за муниција и оружарници.“

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

ВИДЕО: Хаос во Аргентина, Меси излезе на вечера

Следно

Дали заминувањето на шефот за јавни набавки во ЈПДП е поврзано со тендерот за надзор над „Бехтел и Енка“?

Latest from Blog