Генералштаб на Украина: Во тек се најжестоките борби досега во Бахмут

1 min read

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека во тек се најжестоките борби со руските сили во областа Бахмут, каде Русите се обидуваат да преземат целосна контрола над градот. Украинските сили посочуваат дека Русите гранатираат некои населени места.

Руските војници спроведуваат офанзивни операции во четири правци – во правец на Лиман, Бахмут, Авдијевка и Маринка.

Во текот на изминатиот ден руските сили извршиле повеќе од 45 напади во тие четири правци, соопшти украинскиот Генералштаб.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вагнер се обидел да купи оружје од членка на НАТО, објави Си-ен-ен според протечените документи на Пентагон

Следно

Ердоган: Во текот на Бајрам ќе ги испорачаме првите куќи за руралните подрачја погодени од земјотресот

Latest from Blog