„Газпром“ преку Украина ќе испорача 24,3 милиони кубни метри гас во Европа

1 min read

Многу земји ветија дека ќе го прекинат или ограничат увозот на нафта и гас за да ги намалат приходите на Москва и да ги спречат нејзините воени операции

Руски „Газпром“ објави дека ќе испорача 24,3 милиони кубни метри природен гас во Европа преку Украина, пишува Ројтерс.

Вчера, „Газпром“ најави испорака на речиси идентично количество – 24,2 милиони кубни метри.

Гасот повеќе не тече низ цевководите Северен тек 1 и 2 на Балтичкото Море, така што украинските цевководи се последните преостанати директни рути кон Европа.

Во 2022 година извозот на руски гас во Европа падна на најниско ниво во постсоветскиот период, бидејќи испораките се намалија поради руската инвазија на Украина.

Многу земји ветија дека ќе го прекинат или ограничат увозот на нафта и гас за да ги намалат приходите на Москва и да ги спречат нејзините воени операции.

Руската економија е во голема мера зависна од нејзиниот енергетски сектор, а Европа е главниот увозник на руската енергија, што го отежнува намалувањето на приходите.

Европската унија досега успеа да ја избегне енергетската криза од која многумина стравуваа откако Русија го прекина најголемиот дел од испораките на гас, благодарение на благото време, заштедите и алтернативните испораки.

Европа, сепак, сè уште се соочува со високи цени на бензинот и е ранлива на енергетски шокови.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во близина на Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Следно

Русите урнаа цела населба во Мариупол во Украина и градат елитни станови

Latest from Blog