Г-7 најави безбедносни гаранции за Украина, Русија го оцени тоа за срамно

1 min read

МОСКВА (АА) – Руската Федерација остро ја осуди најавата на групата Г-7 дека ќе ѝ даде безбедносни гаранции на Украина и ги оцени како потенцијално опасни, јавува Анадолу.

Канцеларијата на британскиот премиер Риши Сунак денес објави дека земјите членки на Г-7 ќе потпишат заедничка декларација, во која ќе биде најавено дека сојузниците ќе ја поддржат Украина во наредните години да ја заврши војната и ќе одговори на секој иден напад.

На ова соопштение реагираше руски Кремљ.

„Давајќи ѝ каква било безбедносна гаранција на Украина, овие земји (Г-7) всушност ги занемаруваат меѓународните принципи на неделивоста на безбедноста. Т.е. давајќи ѝ безбедносна гаранција на Украина посегнуваат по безбедноста на Русија“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков истакна и дека Русија има многу негативен став за членството на Украина во НАТО.

„Ова го сметаме за исклучително погрешно и потенцијално за многу опасно“, рече Песков.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Арсовска нема надлежност да ме казни бидејќи ЈП „Дрисла“ не се наоѓа на територија на Град Скопје, вели Ѓорѓиевски

Следно

Курти најави дека ќе го намали бројот на полицајци во и околу општинските згради на северот на Косово

Latest from Blog