Франција: Во Лион полицијата со солзавец растера екстремно десничарска група

1 min read

ПАРИЗ (АА) – За време на протестите во Франција, што започнаа по полициското убиство на 17-годишник, полицијата во Лион со солзавец разби екстремно десничарска група, јавува Анадолу.

Локалните медиуми објавија дека за време на демонстрациите синоќа биле приведени 49 лица.

За време на тензичните моменти во градот Нојли-сур-Марн, полицијата одговори со солзавец кон демонстрантите.

Во Лион демонстрантите фрлаа предмети врз специјалната полициска единица.

Според соопштението од Кабинетот на гувернерот, група екстремни десничари се собрала пред Градското собрание.

Протестите низ земјата поради убиството на Нахел М., 17-годишен тинејџер со алжирско потекло, продолжуваат да ја потресуваат Франција.

Нахел беше застрелан од полицаец од непосредна близина во вторникот во париското предградие Нантер.

Полицаецот се соочува со формална истрага за убиството и одреден му е притвор.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ДУИ си го избра Беким Незири за местото на „огнениот“ Изет Меџити во Чаир

Следно

Релативно мирна ноќ во Франција, Макрон им наложи на министрите да ги вратат редот и безбедноста во градовите

Latest from Blog