Франција и Италија купуваат околу 700 ракети Астер

1 min read

ПАРИЗ (АА) – Франција и Италија се договорија да купат речиси 700 противвоздушни ракети со среден дострел Астер од „Еуросам“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

На 30 декември двете земји испратија договор до Франко-италијанскиот конзорциум „Еуросам“ за производство на околу 700 ракети Астер, соопшти француското Министерство за надворешни работи.

Според договорот, Италија и Франција ќе ги добијат ракетите Астер 15, Астер 30Б1 и најновата верзија Астер 30 Б1НТ.

Министерството истакна дека ова е една од најголемите нарачки од ваков вид, додавајќи дека тоа ќе наметне прилагодување на целиот индустриски синџир.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Продолжува судењето за модуларната болница во Тетово

Следно

Вчера 134 санкционирани возачи во Скопје: 13 без возачка

Latest from Blog