Франција забранува Тик-ток на мобилните телефони на јавните службеници

1 min read

Забраната ќе стапи на сила веднаш, напиша Министерството за јавни услуги на Твитер, а се однесува и на Инстаграм и на платформата за стриминг Нетфликс

Франција воведува забрана за користење на социјалната мрежа Тик-ток и други популарни апликации на мобилните телефони на јавните службеници поради несоодветна безбедност и заштита на податоците, објавија властите во Париз.

Забраната ќе стапи на сила веднаш, напиша Министерството за јавни услуги на Твитер, а се однесува и на Инстаграм и на платформата за стриминг Нетфликс.

Франција е последната во низата земји што презема такви чекори против Тик-ток поради безбедносни грижи. САД, Германија, Велика Британија и Европската комисија, исто така, забранија апликација во сопственост на кинеска компанија за споделување видео од мобилните телефони на јавните службеници.

Американските власти, исто така, размислуваат целосно да го забранат Тик-ток, наведувајќи ја загриженоста дека кинеските разузнавачки служби би можеле да го користат за собирање податоци и влијание врз корисниците.

Тик-ток ги отфрла овие наводи. Повеќе од милијарда луѓе ширум светот ја презеле апликацијата, која и припаѓа на кинеската компанија „Бајт денс“.  

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Која е втората НАТО-членка што покрај Грција ќе патролира на македонското небо?

Следно

Недела на франкофонски филм: Швајцарската комедија „Последниот танц“ вечерва во Кинотека

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета