(ФОТОГАЛЕРИЈА) Kaко во различни делови од светот изгледаше првата „супермесечина“ за овој месец

1 min read

Според астрономите, феноменот со две „сумермесечини“ во рок од еден месец последено се случил во 2018 година, а следниот пат можеме да го очекуваме дури во 2037 година

Август 2023 година ќе биде месец на редок астрономски феномен. Овој месец на небото ќе се појават две „супермесечини“, што последен пат се случи во 2018 година.

Терминот „супермесечина“ се користи кога се опишува полната месечина, кога со својата орбита е на најблиска точка до Земјата. Сателитот тогаш изгледа малку поголемо и посветло од вообичаено.

Првата од двете „супермесечини“ што ќе го осветлат небото овој месец се појави ноќта помеѓу 31 јули и 1 август, а месечината беше оддалечена 357 530 километри од Земјата.

Погледнете како во различни делови од светот изгледаше првата „супермесечина“ за овој месец:

„Супермесечината“ над Саргоса, Шпанија / Фото: EPA-EFE/Javier Cebollada
„Супермесечината“ над Скопје, Македонија / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
„Супермесечината“ над Истанбул, Турција / Фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA
„Супермесечината“ над храмот на Посејдон, во близина на Атина, Грција / Фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA
„Супермесечината“ над Сиднеј, Австралија / Фото: ЕPA-EFE/DAN HIMBRECHTS

Но, оваа „супермесечина“ нема да биде последна што ќе го осветли небото овој месец.

Таа ќе биде уште поблиску до Земјата ноќта на 30 август, кога од неа ќе биде оддалечена 357 344 километри. Бидејќи тоа ќе биде втора полна месечина во истиот месец, тaa ќе го носи називот „сина месечина“.

Според астрономите, ваквата појава со две „сумермесечини“ во рок од еден месец последено се случила во 2018 година, а следниот пат можеме да ја очекуваме дури во 2037 година.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Грција им нуди бесплатен одмор на туристите кои поради пожарите беа евакуирани од Родос

Следно

Германија бележи пораст на нападите врз засолништата за бегалци, 80 пријавени оваа година

Latest from Blog