(ФОТО+ВИДЕО) Повеќе од 50 кита се насукаа и пцовисаа на брег во Австралија

1 min read

Пред десетина дена сличен случај имаше и во Шкотска каде што пцовисаа 55 кита, кои исто така се насукаа во близина на плажа

Фото: EPA-EFE/WA DBCA

Повеќе од 50 кита пцовисаа неколку часа откако се насукаа на брег во Западна Австралија.

Плажата се наоѓа на околу 400 километри југоисточно од Перт, а вкупниот број на китови кои се насукале бил околу 100.

„За жал, 51 кит пцовисаа во текот на ноќта по масовно насукување“,

соопшти Службата за паркови и диви животни на Западна Австралија.

Фото: EPA-EFE/WA DBCA

Оттаму соопштија дека заедно со волонтери работат да ги спасат останатите китови кои преживеале. Од Службата побараа и од граѓаните да не доаѓаат на плажата бидејќи имаат доволен број волонтери.

Апелот го испраќаат предупредувајќи на низа опасности, како што се присуство на големи и вознемирени китови, потенцијално болни китови, како и присуство на ајкули.

Пред десетина дена сличен случај имаше и во Шкотска каде што пцовисаа 55 кита, кои исто така се насукаа во близина на плажа.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Четири лица загинаа во шумските пожари во јужните региони на Италија

Следно

Гвардиола: Се надеваме дека Вокер ќе остане во Сити

Latest from Blog