ФОТО: „Пиши кога ќе стигнеш“ – симболична поддршка и порака од учениците во Грција после трагичната железничка несреќа

1 min read

Ученици од неколку училишта во различни делови на Грција одбраа на свој начин, преку пораки „испишани“ со помош на нивните ранци, да изразат поддршка, но и протест за железничката несреќа со најмалку 46 жртви.

Во пораките на учениците преовладува фразата „Пиши кога ќе стигнеш“ која по трагедијата е актуелна на социјалните мрежи во Грција по железничката несреќа, но со нивните ранци испишаа и „Јави се кога ќе стигнеш“; „Темпи“, „Бес“ и порачаа „Да не се повтори криминалот“.

Фотографиите од пораки од дворовите на средни и основни училишта во Атина, Месолонги, Пилио итн. се споделуваат на социјалните мрежи.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Панова: Ковачевски бега од проблемите не сака ни збор да каже за непотизмот, за дуќанот на Груби, ниту за тоа што народот нема леб

Следно

Делата на Лубарда се предодредени на вечност и тестамент во кој е втисната меморијата на постземјотресно Скопје и МСУ

Latest from Blog