(ФОТО) Иран ја претстави првата хиперсонична балистичка ракета

1 min read

Иранските државни медиуми објавија фотографии од проектилот, наречен „Фатах“, на церемонија на која присуствуваа претседателот Ебрахим Рахиси и командантите на елитната иранска Револуционерна гарда

Иран ја претстави првата хиперсонична балистичка ракета од домашно производство, објави официјалната новинска агенција ИРНА, што најверојатно ќе ја зголеми загриженоста на Западот за ракетните способности на Техеран.

Иранските државни медиуми објавија фотографии од проектилот, наречен „Фатах“, на церемонија на која присуствуваа претседателот Ебрахим Рахиси и командантите на елитната иранска Револуционерна гарда.

Хиперсоничните проектили можат да летаат најмалку петпати побрзо од брзината на звукот и на сложени траектории, што го отежнува нивното пресретнување. Минатата година Исламската Република објави дека произвела хиперсонична балистичка ракета која може да маневрира во и надвор од атмосферата.

Државната телевизија објави дека иранската ракета „Фатах“ може да ги погоди „напредните противракетни системи на непријателот и е голем генерациски скок во областа на ракетите“.

„Може да ги заобиколи најнапредните антибалистички ракетни системи на САД и ционистичкиот режим, вклучувајќи ја и израелската железна купола“,

соопшти иранската државна телевизија.

Максималната брзина на „Фатах“ достигна 14 маха (15 000 км/ч).

И покрај противењето на САД и Европа, Исламската Република рече дека ќе продолжи да ја развива својата програма за ракетна одбрана. Сепак, западните воени аналитичари велат дека Иран понекогаш ги преувеличува своите ракетни способности.

Загриженоста за иранските балистички ракети придонесе за одлуката на тогашниот американски претседател Доналд Трамп во 2018 година да се повлече од нуклеарниот договор потпишан во Техеран во 2015 година со шест големи сили.

Индиректните преговори меѓу Техеран и администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за спас на нуклеарниот договор се во застој од септември минатата година.

Фото: Новинска агенција ИРНА / Твитер

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Фосили од џиновски носорог пронајдени во турска Анадолија

Следно

Азар ќе добие една третина од годишната плата

Latest from Blog